W niedzielę, 4 października w Morawsku po raz trzeci odbyła się impreza promująca tradycyjne potrawy wiejskie. Biesiada nad Morawskim Łęgiem, bo o niej mowa, zgromadziła wielu miłośników rodzimych przysmaków i zwyczajów.

Ostatnia niedziela upłynęła w Morawsku pod znakiem świetnej zabawy. Przybyli na Biesiadę mieli okazję nie tylko skosztować pysznych dań i przysmaków, ale też zobaczyć ciekawe występy artystyczne w wykonaniu zespołów, które kultywują rodzime tradycje. Ponadto tego dnia nie zabrakło licznych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.

 

   Podczas wydarzenia zorganizowano i przeprowadzono również konkursy. Pierwszy z nich, na który składała się prezentacja tradycyjnych potraw, stoisk oraz przedmiotów dawnego użytku w gospodarstwie, wygrał Zespół z Kisielowa. II miejsce przypadło w udziale Stowarzyszeniu „Razem w Przyszłość” z Morawska, zaś III Stowarzyszeniu Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego. W miejscu tym należy podkreślić, że zespół z Jawornika zdobył również główną nagrodę w konkursie na inscenizowaną piosenkę o tematyce kulinarnej.

 

   Programy artystyczne podczas III Biesiady nad Morawskim Łęgiem zaprezentowały gościnnie również „Piganeczki” z Pigan oraz Zespół „Biesiada” z Tuczemp.

 

   Imprezę zorganizowało Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Wójt Gminy Jarosław.

 

 

Protokół

z obrad jury III BIESIADY NAD MORAWSKIM ŁĘGIEM – prezentacji tradycyjnych potraw wiejskich w Morawsku, 4 października 2021 r.

Komisja oceniająca w składzie:

- Agata Nowak, plastyk z Centrum Kulturalnego w Przemyślu

- Krystyna Trojanowska, folklorysta z Jarosławia

- Krzysztof Zieliński, Dyrektor ds. promocji Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie

stwierdza, że do III edycji konkursu przystąpiło siedem zespołów, które zaprezentowały regulaminowe tradycyjne potrawy: gotowaną z fasoli/grochu i ciasto drożdżowe z owocami sezonowymi oraz autentyczne przedmioty użyteczne dawnego gospodarstwa. Konkurs ukazał różnorodność sposobów wykonania potraw na bazie jednego warzywa, pochodzącego z naszego regionu i produkowanego w każdym gospodarstwie.

Komisja po degustacji zgłoszonych do konkursu potraw, obejrzeniu rekwizytów i ogólnej prezentacji stoisk oraz rozeznaniu zgodności potraw konkursowych z tradycyjną kuchnią regionalną, przyznała nagrody za całokształt prezentacji:

I nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł (sześćset złotych) ufundowaną przez Centrum Kulturalne
w Przemyślu wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez Wójta Gminy Jarosław dla: Zespołu z Kisielowa,

II nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł (czterysta pięćdziesiąt złotych) ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez Wójta Gminy Jarosław dla: Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” z Morawska,

III nagrodę pieniężną w wysokości 350 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez Wójta Gminy Jarosław dla: Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego.

Ponadto komisja przyznała równorzędne wyróżnienia w wysokości po 200 zł (dwieście złotych) każde, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Wójta Gminy Jarosław dla:

-  Stowarzyszenia „Nad Sanem” w Kostkowie za różnorodność potraw z fasoli i grochu oraz mątewkę,

- Zespołu z Maćkówki za zupę z fasoli Jaśka z lanym ciastem i za bogactwo zachowanych przedmiotów   dawnej kuchni,

- Stowarzyszenia „Kobiety dla Makowiska” za wyrafinowany smak starodawnej zupy grochowej i zostający  w pamięci smak placka drożdżowego z jabłkami,

- Stowarzyszenia „Kobiet Aktywnych” w Surochowie za klopsiki fasolowe w sosie pomidorowym.

Mając w pamięci smak przygotowanych potraw i dań tegorocznych chcielibyśmy zaproponować na rok przyszły tradycyjną gotowaną potrawę z wykorzystaniem buraka oraz dyni, a także ciasta z wykorzystaniem dyni i marchewki.

Mamy też nadzieję, że zespoły i Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w przyszłorocznym konkursie większą wagę zwrócą na aranżację stoiska, a także wybór przedmiotu z dawnego gospodarstwa co ma duży wpływ przy wyborze zwycięzców konkursu.

Uczestnikom życzymy dalszej konsekwencji w przypominaniu kolejnych tradycyjnych potraw opartych na tradycjach kulinarnych naszego regionu.

Protokół

z posiedzenia komisji oceniającej z zespoły wykonujące inscenizowaną piosenkę o tematyce kulinarnej podczas  III BIESIADY NAD MORAWSKIM ŁĘGIEM prezentacji tradycyjnych potraw wiejskich  w Morawsku, 4 października 2021 r.

Komisja w składzie:

- Dorota Gunia, muzyk

- Dominika Osypanko, muzyk po wysłuchaniu siedmiu prezentacji  postanowiła przyznać  Główną Nagrodę w wysokości 300 zł (trzysta złotych), ufundowaną przez Centrum Kulturalne
w Przemyślu, dla Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego pod kierownictwem Łukasza Kowaliło, za inscenizowaną piosenkę  pt. „Dzień z fasolą”.

Jury podkreśla w nagrodzonej prezentacji wysoki poziom artystyczny, wysoką muzykalność, ciekawą aranżację oraz humorystyczny charakter tekstu piosenki.

Jury życzy wytrwałości i sukcesów w dalszej pracy dla pozostałych prezentujących się grup muzycznych. 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook

LINKI

 

Pogoda


Mapa burzowa Polski

Komunikacja

b nlogo

Jawornik Polski - Rzeszów

Rozkład jazdy

 

e-podroznik

 

</>