Na wiosnę czeka każdy, kto płaci teraz wysokie rachunki za prąd, związane z ogrzewaniem. Problem dotyczy gospodarstw domowych, ale też samorządów, które właśnie zimą płacą słono za energię elektryczną. Dlatego szukając oszczędności, gmina Jawornik Polski postarała się o unijne pieniądze na panele fotowoltaiczne dla szkół i mieszkańców. W efekcie już jest taniej.

W zespole szkół w Manasterzu uczy się ponad 130 uczniów. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie szkoły bez prądu. A ten jest potrzebny nie tylko w klasach, czy sali gimnastycznej, ale też kuchni. Bo większość sprzętu jest tu zasilana energią elektryczną. A to generuje koszty. Podobnie jest w szkole w sąsiednim Jaworniku Polskim. Dla niewielkiej gminy, z równie małym budżetem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie to spory wydatek.

Dlatego wójt zaczął liczyć i wyszło, że taniej będzie czerpać energię ze słońca. I tak, za pieniądze z funduszy unijnych na dachach szkół pojawiły się panele fotowoltaiczne. Instalacje w szkołach mają pokryć całe zapotrzebowanie na prąd. A to oznacza, że energia będzie praktycznie darmowa. Nauczyciele się cieszą i już planują, na co wydać zaoszczędzone pieniądze.

Z projektu mogli też skorzystać mieszkańcy gminy - w sumie 30 osób. Wśród nich pan Adam. Kiedy tylko dowiedział się, że będzie taka możliwość, nie wahał się ani chwili. Zadowolenie nie dziwi, bo taka energia jest nie tylko tańsza, ale też ekologiczna. Dzięki panelom i nowej instalacji grzewczej, szkoła w Jaworniku Polskim jest już w pełni eko. A to ważny atut w sięganiu po kolejne dotacje z unijnych funduszy.

 

Źródło: TVP Rzeszów z 20.01.2022 - Materiał VIDEO [KLIKNIJ]