I KONWENT BURMISTRZÓW I WÓJTÓW W TRYŃCZY

Z inicjatywy Starosty Przeworskiego Bogusława Urbana, 13 grudnia br. w Urzędzie Gminy Tryńcza odbył się I Konwent Burmistrzów i Wójtów Powiatu Przeworskiego VIII kadencji, którego celem jest zapoczątkowanie efektywnej współpracy pomiędzy Powiatem a Miastami i Gminami w Powiecie Przeworskim w nowej kadencji. Współpracy, która nakierowana będzie przede wszystkim na systematyczny i zrównoważony rozwój naszego regionu, na wielu płaszczyznach.
Podczas spotkania udało się omówić wiele kluczowych i ważnych dla całego Powiatu spraw i zadań, które wspólnymi siłami będą mogły być realizowane w najbliższych latach. Swoją obecnością zaszczycili: Starosta Przeworski Bogusław Urban, Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, Burmistrz MiG Sieniawa Adam Woś, Burmistrz MiG Kanczuga Andrzej Żygadło, Członkini Zarządu Powiatu Przeworskiego i jednocześnie przedstawicielka Gminy Przeworsk Agnieszka Jedynak, Wójt Gminy Adamówka Edward Jarmuziewicz, Wójt Gminy Gać Grażyna Pieniążek, Wójt Gminy Zarzecze Tomasz Bury, Wójt Gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia oraz Wójt Gminy Tryńcza Ryszard Jędruch.

ŹRÓDŁO: http://tryncza.eu/?c=mdAktualnosci-cmPokazTresc-69-5455

Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułów
20Shares

Spotkanie szkolne w Jaworniku Polskim i Manasterzu

11 grudnia 2018r. w miejscowościach Jawornik Polski i Manasterz miało miejsce spotkanie szkolne w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – informacyjnej pod hasłem “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.
Spotkanie z ramienia tut. Komendy  prowadził Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego  bryg. Bogdan Jarosz.
Podczas spotkania poruszony został temat najczęstszych przyczyn powstawania pożarów w warunkach domowych oraz zasady zachowania się podczas realnego zdarzenia. Omówiono również kwestię zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla: mechanizmy jego powstawania, objawy podtrucia, metody profilaktyki. Dbając o bezpieczeństwo, tam, gdzie mieszkania ogrzewane są paliwem stałym, ciekłym lub gazowym zasugerowano zaopatrzenie się w czujki tlenku węgla i dymu, które w przypadku wystąpienia tlenku węgla w porę zaalarmują o zagrożeniu. Uczestnikom spotkania rozdano ulotki, na których opisano możliwe przyczyny pożaru w domach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych oraz sposoby montażu i rodzaje czujek jakie można stosować w zależności od rodzaju pomieszczenia.W trakcie prelekcji przekazano również kalendarze plakatowe Państwowej Straży Pożarnej na rok 2019. W spotkaniach uczestniczyło około 70 osób.

ŹRÓDŁO: http://przeworsk.info/2018/12/11/spotkanie-szkolne-w-jaworniku-polskim-i-manasterzu/

Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułów
0Shares

Idzie nowe…

Fragment bloga – Mariusza Gomulskiego – zródło: http://mariuszgomulski.wixsite.com/mariusz/single-post/2018/01/21/Idzie-nowe

W życie weszły zmiany prawne związane z funkcjonowaniem samorządu. Część z nich jest krokiem ku lepszemu, część to moim zdaniem sianie zamętu…ale są też zmiany ciekawe…

Po pierwsze dłuższa kadencja- nie wiem po co? Czy cztery lata nie wydają się za długie czasami, jeśli czeka się na zmianę władzy? Wszystko przez dwu kadencyjność wójtów i burmistrzów…ale dwu kadencyjności radnych nie ma…więc po co wydłużać im kadencję? Myślę, ze to byłoby też bardzo ciekawe gdyby te wybory odbywały się niezależnie od siebie. (ciekawe i drogie)

Obowiązek transmitowania obrad– to bardzo ciekawa kwestia. Znaczy będzie się wiązała z koniecznością wysupłania nieco grosza na sprzęt, bo byle jaki zestaw kamerek i mikrofonów tego nie załatwi…ale możliwość obejrzenia pracy rajców w internecie- to jest na plus. (kiedy proponowaliśmy to w Kołaczkowie usłyszeliśmy, że to niezgodne z prawem…ot taka interpretacja).

Ciekawie wygląda również obowiązek jaki spadnie na samorządowców upubliczniania rejestru głosowań- czyli imiennie kto jak głosował. To moim zdaniem najciekawsze rozwiązanie…może niektórzy radni (nie piszę o radnych z naszej gminy) zrozumieją wtedy, że jednak decyzje jakie podejmują mają znaczenie i nie są anonimowe?

Prawo zmienia się również pod względem powoływania klubów radnych- tutaj widzę właśnie bałagan jaki może to wywoływać…wręcz będzie to zachęcało do robienia zawieruchy i uprzykrzania życia.

Za naprawdę chory uważam przepis, który czyni przewodniczącego rady zwierzchnikiem pracownika/pracowników gminy. To jakie spory kompetencyjne może to rodzić…wyobraźnia nie nastarcza z podpowiadaniem. Ogólnie prawo powinno wymuszać konieczność współpracy wójta i przewodniczącego…natomiast moim zdaniem ten przepis wręcz ich antagonizuje.

Zmiany prawne dotyczące przyznania radnym uprawnień kontrolnych z prawem wstępu do pomieszczeń instytucji samorządowych…to już (sam nie wiem) przesada? Wydaje mi się, że obecne rozwiązania również stwarza możliwość kontroli radnym… Robienie z wszystkich prokuratorów powoduje moim zdaniem nastrój lekkiej paniki i nieufności…no ale to tylko moje odczucie.

Ciekawie robi się również w nowym prawie wyborczym…ordynacja jest lekko poprzestawiana. Jako pierwsza rzuca się w oczy dwu kadencyjność dla wójtów i burmistrzów. To działa na wyobraźnie. Ja widzę w tym pewne korzyści…ale…rozwiązałbym to inaczej- np. po dwóch kadencjach musi być minimum kadencja przerwy…a nie całkowity zakaz kandydowania.

Podział okręgów wyborczych– do tej pory dokonywany przez rady gmin…teraz dokona tego organ zewnętrzny. Tu widzę zmianę na minus. Pytanie- po jaką cholerę ma o tym decydować ktoś kto nie ma najmniejszego pojęcia rozlokowaniu mieszkańców? No chyba, że znów wszystko przygotują urzędnicy a komisarz wyborczy to klepnie…jak do tej pory rady gmin?

Ograniczanie głosowania korespondencyjnego– to zła decyzja.

Transmisja z lokalu wyborczego– ciekawe i pewnie już konieczne rozwiązanie na tym etapie cywilizacyjnym.

Reszta zmian dotyczy sposobu kontroli i przeprowadzania wyborów…i generalnie nie budzi mojego zachwytu, powoduje czasami wręcz sprzeciw…ale to sprawy techniczne- które na to kogo wyborca skreśli podczas oddawania głosu raczej wpływu nie mają. Bez względu jednak na to jak przebiegać będzie proces wyborczy…nie zwalnia to wyborców z rozumnego głosowania.

Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułów
1Shares

IV miejsce dla Hadel Szklarskich w konkursie “Piękna Wieś Podkarpacka 2018”

IV miejsce dla Hadel Szklarskich w konkursie “Piękna Wieś Podkarpacka 2018”. Wspólnie z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Jawornik Polski Andrzejem Pieniążkiem na “Ekogali” w Jasionce mieliśmy przyjemność odebrać dyplom i nagrodę dla społeczności tej pięknej miejscowości.

Do tegorocznej edycji „Konkursu Piękna Wieś Podkarpacka” przystąpiło 20 miejscowości. W ramach nadesłanych zgłoszeń, komisja konkursowa wyłoniła 10 wsi, w których odbyły się wizje lokalne.    Na podstawie przeprowadzonych wizytacji, zgodnie z Regulaminem konkursu przyznano tytuł „Piękna Wieś Podkarpacka w 2018 r.”

Uroczystość wręczenia nagród w ramach „Konkursu Piękna Wieś 2018 r.” była połączona z wieloma atrakcjami, jakie czekały na odwiedzających Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości „Ekogala” w dniach 7-8 grudnia br.

Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułów
1Shares

Mikołaj w szkole

6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. W tym dniu do naszej szkoły zawsze przybywa Św. Mikołaj. W tym roku, pomimo braku śniegu także nie zawiódł dzieci. Z pomocą Mikołajek rozdawał najmłodszym prezenty a starszym uczniom słodkości. Wszyscy uczniowie brali także udział w szukaniu czekoladowych mikołajów schowanych na terenie szkoły.

Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułów
0Shares

Efektowne pokazy – Naukowa epidemia, czary mary i alchemia

4 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji pt. ,,Naukowa epidemia, czary mary i alchemia” prowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani. W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym butanem, helem, wodorem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem znanych i stosowanych w życiu codziennym rekwizytów. Uczniowie obserwowali pokazy, ale też sami brali udział w niektórych eksperymentach a także w przystępny sposób dowiadywali się o wielu ciekawych zjawiskach fizycznych, które towarzyszą im na co dzień a nie zawsze je dostrzegają.

ŹRÓDŁO: http://zsjawornik.pl/aktualnosci

Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułów
0Shares