Gmina Jawornik Polski doczekała się oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnię ścieków udało się zbudować we współpracy z sąsiednią Markową. To instalacja mechaniczno-biologiczna, której budowa trwała ponad rok i wraz z siecią kanalizacyjną kosztowała prawie 15 mln zł. Dla mieszkańców kilku wsi oznacza to koniec problemów z przydomowymi szambami. Zyska też środowisko.

Budowa nowej oczyszczalni ścieków była dla gminy Jawornik Polski jedną z najpilniejszych inwestycji. Jeszcze 3 lata temu podłączenie do kanalizacji miało tylko 5 proc. gospodarstw. Aby to zmienić samorząd postanowił połączyć siły z sąsiednią gminą Markowa. Oczyszczalnia powstała we wsi Manasterz. Będzie mogła przyjmować 600 metrów sześciennych nieczystości na dobę, także z dwóch wsi gminy Markowa – Tarnawki i Husowa. Oczyszczanie będzie przebiegło w dwóch etapach. Na początek mechanicznie, następnie w specjalnych reaktorach biologicznych. Wraz z powstaniem oczyszczalni rozbudowano także kanalizację. Z podłączenia do niej gospodarstw cieszą się mieszkańcy Manasterza, którzy dotychczas musieli korzystać z szamb.
Przed gminą Jawornik Polski kolejny etap prac związanych z uporządkowaniem gospodarki ściekowej. Samorząd dostał na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 15 mln złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę ponad 32 km sieci kanalizacyjnej w trzech kolejnych wsiach – Zagórzu oraz Hadlach Szklarskich i Kańczuckich.

źródło: https://rzeszow.tvp.pl/39018176/gmina-jawornik-polski-doczekala-sie-oczyszczalni-sciekow

Zapraszamy do komentowania oraz udostępniania artykułów
0Shares